کوچه های دل

اي جلوه ذات كبريا يا زهرا

وي اسوه عصمت و حيا  يا زهرا

از فيض نظر ، كن مس قلبم را   زر

اي خاك ره تو كيميا يا زهرا

با سلام

ضمن اين كه تشكر ميكنم از دوستاني كه قدم رنجه كرده و بازم  تو كوچه هاي دل قدمي زدن ، بعلت اين تاخيري كه در آبديت كردن پيش اومد عذر ميخام .

 به سالروز شهادت با نوي يگانه ي اسلام حضرت صديقه طاهره  سلام الله عليها نزديك ميشيم و حال و هواي كوچه هاي دل هم مثل كوچه هاي مدينه  است ، كوچه هائي كه شاهد غربتي عظيم  ، اما استقامتي به بلنداي آسمان بر پايه هاي ايمان و تقوا  بود . به همين منظور چند نكته از زندگي خانم فاطمه زهرا س  كه در جائي خونده بودم رو براي دوستاي خوبم مي نويسم  تا  وسيله اي باشه براي توسل به آستان ائمه اطهار  عليه آلاف و تحيت و ثنا .

در زندگي بسيار كوتاه اين گوهر درخشان  اسلام نكات بسيار آموزنده و برجسته اي وجود داره  كه امروزه براي سعادت و خوشبختي مي تونيم  اون رو در زندگي روزمره خودمون جاري و ساري كنيم  من به چند نكته  اشاره ميكنم .

همسرداري در خانه علي عليه السلام

 به چند اصل از اصول حاكم در همسرداري خانه علي (ع) و فاطمه زهرا (س) توجه كنيد :

 1- پرهيز از خواسته هاي مادي و تلاش در جهت جلب رضايت همسر:

2- تقسيم كار در خانه: يكي از عوامل شادابي و تكامل خانواده تعيين حدود مسؤوليت افراد در خانواده است. رسول خدا در اولين شب ازدواج علي (ع) و زهرا (س) كارهاي آنان را به اين شكل تقسيم نمود: خمير كردن آرد و پختن نان و تميز كردن و جارو زدن خانه به عهده فاطمه (س) باشد و كارهاي بيرون منزل از قبيل جمع آوري هيزم و مواد غذايي را علي (ع) انجام دهد.

3- فرمان پذيري و رعايت حق مديريت شوهر در خانه: البيت بيتك و المره زوجتك إفعل ما تشاء « علي جان! خانه، خانه توست و من همسر تو هستم، هر آنچه مي خواهي انجام بده. »

5- ياري رساندن به همسر: همراهي و دلجويي علي (ع) بود كه زهرا (س) را در تحمل مصائب و مشكلات كارهاي خانه ياري كرده و حتي تحمل زخم دست را هم بر او آسان مي كرد. در آن سو هم هنگامي كه علي (ع) از جهاد و جبهه جنگ برمي گشت، فاطمه (س) استقبال گرمي از او مي كرد، شمشير او را گرفته و مي شست. در تمام فعاليتهاي علي (ع) او را همراهي مي كرد و نسبت به مسائل او و جامعه حساسيت نشان مي داد و به اين شكل با همراهي ، همفكري و رغبتي كه در خود نشان مي داد خستگيها و مرارتهاي بيرون را از جسم و روح او دور مي كرد.

6- حاكميت روح عاطفي و نگاههاي محبت آميز در خانه : شيرين ترين اوقات زندگي ، لحظاتي است كه انسان چشم به معشوق خود مي دوزد و او را مي نگرد و عاشقانه با او صحبت مي كند و نهايت عشق و عاطفه خود را در كلام و نگاه ابراز مي دارد.  زندگاني علي (ع) و زهرا (س) پر است از اين لحظات عاشقانه و شيرين. علي (ع) مي گويد:  ((دائماً به او مي نگريستم و از دلم غم و اندوهها برطرف مي شد.))

7- اهميت دادن به تفريح، مزاح و شادي در روابط : اگر چه خانه علي و زهرا، كانون ساده زيستي،‌ زهد، ايثار، انفاق، جهاد، سياست،‌ انديشه، شجاعت و هزاران فضيلت ديگر بود و اگر چه آنها مظلوم ترين انسانهاي عالم هستند و عمري پررنج و مصيبت داشتند !‌و ليكن زندگي آنان خالي از لحظات شيرين و دلپسند تفريح و شادي هم نبود. چرا كه علي (ع) و زهرا (س) هم انسانند و انسان هم به شادي و تفريح احتياج دارد،‌اما از آنجا كه علي و زهرا در بالاترين مراتب انسانيت قرار دارند، تفريح و شاديشان هم متناسب با روح متكاملشان و به دور از هر گونه، افراط و تفريط است. مثلا به چند نمونه ي اون ميشه به روايتهاي مختلفي از جمله تفريح و كشتي دادن بچه ها با هم و همچنين مفاخره ي شيرين  بين زهرا س و  علي  عليه السلام اشاره كرد  : وقتي خوندين تطبيق بدين با خودتون البته اونهائي كه متاهل هستن :  

علي (ع)   : آيا من به تو نگفتم كه فرزند فاطمه باتقوايم؟

زهرا (س) : من نيز دختر خديجه كبرايم

علي (ع)    : من فخر كائناتم

زهرا (س) : من دختر كسي هستم كه نزد خدا آنچنان گرامي شد كه گويي به فاصله دو            كمان يا نزديكتر نسبت به پرودگارش قرار گرفت. 

علي (ع)    : خدمتگزارم جبرئيل است.

زهرا (س) : خطبه ام را در آسمان، راحيل خوانده است و خدمتگرارانم گروههاي فرشتگان يكي پس از ديگري هستند.

علي (ع)    : من در جايگاهي رفيع و بلند زاده شدم.

زهرا (س) : من هم در مقام والا و بلند مرتبه به ازدواج و همسري تو در آمدم...

علي (ع)   : شيعيان من از دانشم مي نگارند.

زهرا (س) : ظرف دانش شيعيان من نيز از درياي علمم لبريز مي شود.

علي (ع)   : من كسي هستم كه خداوند اسم مرا از اسم خود مشتق ساخته، او عالي است و من علي.

زهرا (س)  : من نيز چنين ام، او فاطر است و من فاطمه.

نوشته شده در ۱۳۸٦/۳/٢٦ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ توسط کوچه های دل نظرات () |