کوچه های دل

« تقویم عبادی محرم »

از امام هشتم چنین نقل شده است : وقتی محرم فرا می رسید پدرم خندان دیده نمی شد .حزن و اندوه تا پایان    دهه ی اول بر او غالب بود و روز عاشورا ، روز حزن و مصیبت و گریه ی ایشان بود .

هم چنین امام علی (ع) می فرمایند : کسی که روز عاشورا  روز مصیبت و اندوه و گریه اش باشد ، خداوند قیامت را روز شادمانی و سرور او قرار خواهد داد.

شب اول محرم :

دو رکعت نماز در شب اول محرم که در هر رکعت بعد از حمد یازده مرتبه سوره ی اخلاص خوانده شود .در فضیلت این نماز چنین آمده است که خواندن این نماز و روزه داشتن روزش موجب امنیت است و کسی که آن عمل را انجام دهد  گویا تمام سال بر کار نیک مداومت داشته است.       مفاتیح الجنان

 

روز اول محرم :

اول محرم هر سال اولین روز سال قمری است .از امام باقر (ع) روایت شده است : آنکه این روز را روزه بدارد ،خداوند دعایش را اجابت می کند  همانگونه که دعای زکریا را اجابت کرد.

 

روز دوم محرم

در چنین روزی کاروان امام حسین (ع) در سال 61 ه.ق وارد سرزمین کربلا شد

 

روز سوم

از پیامبر اکرم نقل شده است هر کسی در این روز روزه بگیرد خداوند دعایش را اجابت کند . سپاه عمر سعد در این روز وارد کربلا شد.

 

روز چهارم

بی نتیجه بودن مذاکره حضرت سید الشهداء با عمر بن سعد برای وادار کردن لشکر وی به ترک جنگ و دعوت او و لشکرش جهت ملحق شدن به سپاه اسلام.

 

روز نهم

تاسوعای حسینی ، روز محاصره ی امام حسین(ع) و اصحابش در کربلا توسط سپاه دشمن.

 

شب عاشورا

یکی از نمازهای این شب  چهار رکعت نماز است که در هر رکعت بعد از سوره ی حمد  50  بار سوره ی اخلاص خوانده می شود و پس از نماز هفتاد بار گفته شود :

سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله اکبر و لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم

احیای این شب کنار قبر امام حسین و دعا و نیایش.

 

روز عاشورا

عزاداری برای امام حسین (ع) و شهدای کربلا .امام رضا (ع) می فرماید : هر که کار و کوشش را در این روز رها کند خداوند خواسته هایش را در این روز برآورد  و هر که این رو زرا با حرن و اندوه سپری کند خداوند قیامت را روز خوشحالی او قرار دهد.

 زیارت امام حسین (ع) و قرائت زیارت عاشورا

 

دوازدهم محرم

ورود کاروان اسیران کربلا به کوفه و شهادت حضرت سجاد (ع) در سال 94 ه.ق

نوشته شده در ۱۳۸٦/۱٠/٢۱ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ توسط کوچه های دل نظرات () |