محرم

245300_orig.jpg

« تقویم عبادی محرم »

از امام هشتم چنین نقل شده است : وقتی محرم فرا می رسید پدرم خندان دیده نمی شد .حزن و اندوه تا پایان    دهه ی اول بر او غالب بود و روز عاشورا ، روز حزن و مصیبت و گریه ی ایشان بود .

هم چنین امام علی (ع) می فرمایند : کسی که روز عاشورا  روز مصیبت و اندوه و گریه اش باشد ، خداوند قیامت را روز شادمانی و سرور او قرار خواهد داد.

شب اول محرم :

دو رکعت نماز در شب اول محرم که در هر رکعت بعد از حمد یازده مرتبه سوره ی اخلاص خوانده شود .در فضیلت این نماز چنین آمده است که خواندن این نماز و روزه داشتن روزش موجب امنیت است و کسی که آن عمل را انجام دهد  گویا تمام سال بر کار نیک مداومت داشته است.       مفاتیح الجنان

 

روز اول محرم :

اول محرم هر سال اولین روز سال قمری است .از امام باقر (ع) روایت شده است : آنکه این روز را روزه بدارد ،خداوند دعایش را اجابت می کند  همانگونه که دعای زکریا را اجابت کرد.

 

روز دوم محرم

در چنین روزی کاروان امام حسین (ع) در سال 61 ه.ق وارد سرزمین کربلا شد

 

روز سوم

از پیامبر اکرم نقل شده است هر کسی در این روز روزه بگیرد خداوند دعایش را اجابت کند . سپاه عمر سعد در این روز وارد کربلا شد.

 

روز چهارم

بی نتیجه بودن مذاکره حضرت سید الشهداء با عمر بن سعد برای وادار کردن لشکر وی به ترک جنگ و دعوت او و لشکرش جهت ملحق شدن به سپاه اسلام.

 

روز نهم

تاسوعای حسینی ، روز محاصره ی امام حسین(ع) و اصحابش در کربلا توسط سپاه دشمن.

 

شب عاشورا

یکی از نمازهای این شب  چهار رکعت نماز است که در هر رکعت بعد از سوره ی حمد  50  بار سوره ی اخلاص خوانده می شود و پس از نماز هفتاد بار گفته شود :

سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله اکبر و لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم

احیای این شب کنار قبر امام حسین و دعا و نیایش.

 

روز عاشورا

عزاداری برای امام حسین (ع) و شهدای کربلا .امام رضا (ع) می فرماید : هر که کار و کوشش را در این روز رها کند خداوند خواسته هایش را در این روز برآورد  و هر که این رو زرا با حرن و اندوه سپری کند خداوند قیامت را روز خوشحالی او قرار دهد.

 زیارت امام حسین (ع) و قرائت زیارت عاشورا

 

دوازدهم محرم

ورود کاروان اسیران کربلا به کوفه و شهادت حضرت سجاد (ع) در سال 94 ه.ق

/ 7 نظر / 14 بازدید
حاج علی

محرم می آید و می رود و ما می مانیم . دهه اول هم به پایان رسید . راستی از محرم چه ارمغانی و چه توشه ای برگرفته ايم؟ صدای طبل و سنج و دهل يا نوای مداحانی که با سبکهای مختلف به رقابت!‌میپرداختند؟ شايدم علمهای تنومندی که با رقابت هيئتها در سالهای اخير همه روزه بر وسعت !؟ آنها افزوده می شود. ای کاش با کمی معرفت به عزاداری بپردازيم . يکی از مداحان متعهد و متدين ميگفت اگر مجلسی رفتيد که فقط مداح دارد و سخنران و روحانی ندارد آنجا را ترک کنيد . چون شور بی شعور بی معناست . اشک بر ابا عبدالله بايد با معرفت باشد تا ارزشمند باشد . از سر دلسوزی اشک ريختن سطحی است و عمق ندارد . من بينوا که از اين ايام توشه ای ندارم . شما چی؟ انشا الله که توشه لازم را برگرفته باشيد

رضا

السلام عليك يا ابا عبدالله و علي الارواح التي حلت بفنائك عليك مني سلام الله ابداً ما بقيت و بقي الليل و النهار و لاجعله الله اخر العهد مني لزيارتكم..............سلام بر حسین ,سرور و سالار شهیدان...فرا رسیدن ماه محرم ماه درس رشادت و شهامت از حسین ابن علی علیه السلام و یاران باوفایشان را بشما و تمامی مومنان ره رووان آن امام بزرگوار ...تسلیت عرض می نماییم در ضمن باستحضار شما میرساند کلبه درویشی حقیر با مطلبی آموزنده با عنوان " رسالت حسین پا برجاست " بروز شده است ...خوشحال خواهم شد دیدن کنید و نظرات خود را مرقوم فرمائید ،مثل همیشه منتظر قدمهای سبز و حضور گرمتان هستم ...آرزوی تندرستی و سعادتمندی شما را در تمامی مراحل زندگی دارم..... کاش بودم شعله تا شمع مزارت می شدم/ چلچراغ زائر شب زنده دارت می شدم/کاش بودم پرچم حاشیه دار ماتم ات/تا که زینت بخش بزم سوگوارت می شدم/کاش بودم حلقه حلقه همچو زنجیر عزا/بر کف دل بیقراری بی قرارت می شدم.... التماس دعای فراوان دارم.. ...در پناه حق و خدا نگهدارتان.

رضا

کاش بودم شعله تا شمع مزارت می شدم/ چلچراغ زائر شب زنده دارت می شدم/کاش بودم پرچم حاشیه دار ماتم ات/تا که زینت بخش بزم سوگوارت می شدم/کاش بودم حلقه حلقه همچو زنجیر عزا/بر کف دل بیقراری بی قرارت می شدم/کاش بودم خاک و می دادی بها بر من که من/خاک پای ذوالجناح راهوارت می شدم/کاش می بودم سپر تا در هجوم تیغ مست/مانع شمشیر خصم نابکارت می شدم/کاش بودم قطره آبی و از روی وفا/شبنم لبهای خشک شیر خوارت می شدم/کاش بودم در شب شام غریبان تا که من/پاسدار خیمه بی پاسدارت می شدم. دراین روزهای عزیز از محضر شما گرانقدر التماس دعای فراوان دارم. التماس دعا

روابــــط عــمــــومــــی

با سلام و عرض احترام خدمت شما دوست بزرگوار در ادامه سلسله جلسات نقد وبلاگها ، اين هفته با نقد وبلاگ روزهــــای عــاشــقــی ( http://wooingdays.blogfa.com) در خدمت شما دوست گرامي هستيم . لذا بدينوسيله از جنابعالي جهت شرکت در اين جلسه دعوت بعمل مي آيد. پيشاپيش ازحضور گرم و صميمي شما تشكر و قدر داني مي شود . وعده ديدار ما : يکشنبه14/11/86 ساعت 17 الي 19 - خيابان سيد جمال الدين اسد آبادي ( يوسف آباد ) - خيابان 21 - پارک شفق - فرهنگسراي دانشجو - سراي کتاب با تشکر

ناشناس همیشه تنها

یاد کوچه های دل بخیر

گواه

با عرض تسلیت ایام محرم متن مفیدی است، لطفا رنگ فونت را مخالف رنگ زمینه انتخاب کنید. ابا عبدالله الحسین بر توفیقات شما بیفزاید. namieh.persianblog.ir