ويژه نامه شهادت امام سجاد ع

 

    السلام عليك يا علی ابن الحسين زين العابدين (ع )

شهادت امام چهارم شيعيان امام سجاد را به امام زمان

 و رهبر معظم انقلاب تسليت عرض مينمايم

               گوشه‏اى از زندگانى امام زين‏العابدين ، على بن الحسين (عليهما السلام)

             - در تاريخ ولادت امام سجاد (عليه السلام) اختلاف است؛ .
بعضى 15 جمادى الاولى از سال 36 و بعضى 5 جمادى الاولى از سال 38 گفته‏اند .
والده مكرم آن حضرت، "شهربانو"، دختر يزگرد پادشاه ايران بود .
پس از غلبه سپاه اسلام بر ايرانيان در زمان عمر بن الخطاب، شهربانو را به اسارت گرفته، نزد عمر آوردند .
وى خواست شهربانو را بفروشد، ولى اميرالمؤمنين، على (عليه السلام) فرمود: "فروختن دختران پادشاهان جايز نيست اگر چه كافر باشند .
او را آزاد بگذار تا هر كه را از مسلمانان مى‏خواهد انتخاب كند .
" ايشان نيز امام حسين (عليه السلام) را انتخاب كردند و به ازدواج آن حضرت در آمد و امام سجاد (عليه السلام) از ايشان متولد شدند .
نام آن امام بزرگوار، "على"، كنيه آن حضرت "ابوالحسن" و "ابومحمد" است و مشهورترين القاب ايشان "زين‏العابدين"، "سجاد"، "سيد الساجدين و العابدين"، "امين" و "ذوالثفنات" است .
برطبق روايتى، امام باقر (عليه السلام) در توصيف پدر گرامى خويش فرمودند: "پدرم على بن الحسين هرگز نعمتى از خداوند را ياد نكرد، مگر آنكه براى شكر آن نعمت سجده كرد و آيه‏اى از كتاب خدا را كه در آن سجده باشد نخواند مگر آنكه سجده كرد و هر گاه حق تعالى شرى را كه از آن بيمناك بود دفع مى‏كرد، يا مكر مكركننده‏اى را از او دور مى‏كرد، سجده مى‏كرد و هر گاه از نماز واجب فارغ مى‏شد، سجده مى‏كرد و هر گاه توفيق مى‏يافت كه بين دو نفر آشتى برقرار كند، به شكرانه آن سجده مى‏كرد و اثر سجود در تمام مواضع سجود آن حضرت نمايان بود و لذا به آن حضرت سجاد مى‏گفتند .
" امام زين‏العابدين چون از وضو فارغ مى‏شد واراده نماز مى‏كرد، لرزه بر اندام شريفش مى‏افتاد .
از كثرت عبادت و بيدارى روى مباركش زرد شده بود و پاهاى ايشان از كثرت قيام براى خداوند تعالى ورم كرده بود .
چنان نماز مى‏خواند كه گويى، اين آخرين نماز او است و مى‏خواهد دنيا را وداع كند .
حسن خلق، حلم و خويشتندارى و كظم غيظ و مراتب علم و دانش آن حضرت بسيار معروف و مشهور بود، زيرا كه ايشان از خاندانى هستند كه باب علم الهى هستند و هر كه طالب علم و دانش است بايد از آنان بياموزد .
امام سجاد (ع)، همواره به ياد پدر بزرگوار خود حسين بن على (عليه السلام) بودند .
هر وقت آب مى‏نوشيدند، يا غذا مى‏خوردند، يا مى‏ديدند كه گوسفندى را ذبح مى‏كنند، به ياد واقعه كربلا و تشنگى و گرسنگى اهل بيت مى‏گريستند .
مجموعه دعاهاى آن حضرت، كه مشتمل بر: حكمتها، معارف ناب توحيدى و بينش عميق الهى آن حضرت و دايره‏المعارفى بزرگ و عميق است، در كتابى تحت عنوان "صحيفه سجاديه" گردآورى شده است و بيقين بزرگترين معجزه آن امام است، زيرا گرچه از ائمه هدى (عليهم السلام) خوارق عادات و معجزات فعلى بسيارى بروز كرده و نقل شده است، ولى بى شك وجود آن امامان و گفتار آن بزرگواران، خود بزرگترين شاهد بر صدق مدعاى آنان و معجزه‏اى مجسم و عينى براى انديشمندان ژرف‏نگر است و آنان را از هر معجزه ديگرى بى‏نياز مى‏كند .
امام سجاد (ع) در روز 12 يا 18 يا 25 محرم سال 94 يا 95 هجرى (بنابر اختلاف روايات) توسط "هشام بن عبدالملك"، خليفه اموى به شهادت رسيدند


 

   

/ 2 نظر / 12 بازدید
احسان

سلام ايام محرم را تسليت می گم.موفق باشی .به من هم سر بزن

ط-ح

دوست عزيزم مطلب بسيار بجايي بود ويژه شهادت حضرت و شناخت فضايل او . ممنون به من كه خيلي كمك كرد در شناخت حضرت سجاد (ع) اجرتون با شهداي كربلا