فدك

 

«فدك‏»،سرزمين آباد و حاصل‏خيزى بود كه در نزديكى‏«خيبر»قرار داشت.و فاصله آن با مدينه،در حدود 140 كيلومتر بود،كه پس از دژهاى خيبر،نقطه اتكاء يهوديان حجاز به شمار مى‏رفت،  سپاه اسلام،پس از آنكه يهوديان را در«خيبر»و«وادى القرى‏»و«تيما»درهم شكست،و خلائى را كه در شمال مدينه احساس مى‏شد،با نيروى نظامى اسلام پرنمود،براى پايان دادن به قدرتهاى يهودى در اين سرزمين-كه براى اسلام و مسلمانان كانون خطر و تحريك بر ضد اسلام به شمار مى‏رفتند-سفيرى به نام‏«محيط‏»پيش سران فدك فرستادند.«يوشع بن نون‏»كه رياست منطقه را بر عهده داشت،صلح و تسليم را بر نبرد ترجيح داد،و تعهد كرد كه نيمى از حاصل را هر سال در اختيار پيامبر اسلام بگذارد و از اين پس،زير لواى اسلام زندگى كند.همچنين،بر ضد مسلمانان دست‏به توطئه نزند،و حكومت اسلام در برابر اين مبلغ امنيت منطقه آنها را تامين نمايد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سرزمينهائى كه در اسلام به وسيله جنگ و قدرت نظامى گرفته مى‏شود، متعلق به عموم مسلمانان است،و اداره آن به دست فرمانرواى اسلام مى‏باشد،ولى سرزمينى كه بدون هجوم نظامى و اعزام نيرو به دست مسلمانان مى‏افتد،مربوط به شخص پيامبر و امام پس از وى مى‏باشد،و اختيار اين نوع سرزمينها با او است.مى‏تواند آن را ببخشد،مى‏تواند اجاره دهد.يكى از آن موارد اينست كه از اين املاك و اموال، نيازمنديهاى مشروع نزديكان خود را به شكل آبرومندى برطرف سازد.

روى اين اساس پيامبر«فدك‏»را به دختر گرامى خود حضرت زهرا«ع‏»بخشيد.منظور از بخشيدن اين ملك-چنانكه قرائن گواهى مى‏دهد-دو چيز بود:

1-زمامدارى مسلمانان پس از درگذشت پيامبر اسلام طبق تصريح مكرر پيامبر،با اميرمؤمنان بود و چنين مقام و منصبى به هزينه سنگينى نياز دارد.

على‏«ع‏»براى حفظ اين مقام و منصب،مى‏توانست از درآمد«فدك‏»،حداكثر استفاده را بنمايد.گويا دستگاه خلافت از اين پيش‏بينى مطلع شده بود،كه در همان روزهاى نخست، «فدك‏»را از دست‏خاندان پيامبر بيرون آورد.

2-دودمان پيامبر-كه فرد كامل آن يگانه دختر وى و نور ديدگانش حضرت حسن و حضرت حسين(ع)بود-بايد پس از فوت پيامبر،به صورت آبرومندى زندگى كنند و حيثيت و شرف پيامبر محفوظ بماند.براى اين هدف پيامبر«فدك‏»را به دختر خود بخشيد.

محدثان و مفسران شيعه و گروهى از دانشمندان سنى مى‏نويسند:وقتى آيه «و آت ذا القربى حقه و المسكين و ابن السبيل‏» نازل گرديد،  پيامبر دختر خود فاطمه را خواست و فدك را به وى واگذار نمود.  ناقل اين مطلب،ابو سعيد خدرى است كه يكى از صحابه بزرگ رسول خدا مى‏باشد.

همه مفسران اعم از شيعه و سنى قبول دارند كه اين آيه،در حق نزديكان و خويشاوندان پيامبر نازل گرديده و دختر وى روشنترين مصداق‏«ذى القربى‏»است.حتى در شام هنگامى كه مرد شامى به على بن الحسين حضرت زين العابدين گفت:خود را معرفى نماى!آن حضرت براى شناساندن خود آيه ياد شده را تلاوت نمود،و اين مطلب آنچنان در ميان مسلمانان روشن بود كه آن مرد شامى در حالى كه سر خود را بعنوان تصديق حركت مى‏داد،به آن حضرت چنين عرض كرد:بخاطر نزديكى و خويشاوندى خاصى كه با حضرت رسول داريد،خدا به پيامبر خود دستور داده كه حق شما را بپردازد.

خلاصه گفتار آنكه:در اينكه اين آيه در حق حضرت زهرا و فرزندان وى نازل گرديده، ميان علماء اسلام اتفاق نظر است،ولى در اينكه هنگام نزول اين آيه،پيامبر فدك را به دختر گرامى خود بخشيد،ميان جامعه دانشمندان شيعه اتفاق نظر وجود دارد و برخى از دانشمندان سنى نيز با آن موافق مى‏باشند

 

 

/ 17 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قاصدك شيشه اي

سلام .من يه مهمون جديد !ببينم با مهمون چه جوری بر خورد می کنينا!

کوی دوست

بابا این چه وضعش هست لااقل بیا فکری به حال این وبلاگ کن حالا لینک ها به کنار چرا به بیچاره نمی رسی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

حشمتی

سلام / اولا برای اینکه کمک کردید منهم یه وبلاگ بزنم تشکر میکنم / دوما از مطلبی که در باره فدک نوشتی استفاده کردم و در این ایام حزن انگیز مطالعه تاریخی زندگی معصومین التیام بخش روحهای آلوده مان و ذکر آنها جلا بخش دل همه ی دوستدارانشان است / دستونشته های من قابل خواندن نیست که شما را دعوت کنم به خواندنشان ولیکن درد دلی است با دل خودم قدم شما و عزیزان التیام بخش برخی درد هاست

rooz

واقعا قالبهاي زيبايي درست ميكني/به ذوق و سليقه شما افرين ميگويم/با ارزوي توفيق

يه نفر!!؟؟

چه خبره اينقدر قالب عوض ميكني / من در جريان كارات هستم ولي نظر نميدم ولي ديگه حوصله مو سر بردي با اين قالب عوض كردنت

کوی دوست

سلام خب سر زدن امروز من با همیشه فرق داشت ، این دفعه با اشک کوچه ها رو ترک می کنم ، یاد آرمان های شهدا ، راه امام ،ووو شرمنده ام کرد از خودم واین که چرا فراموش کردم همه اون چیزهایی که برایم به یادگار گذاشتند تا راهم را گم نکنم ومن چه زود فراموش کردم ..........................خدایا فقط عنایت تو می تواند مرا از گمراهی برهاند وبه راهی که فقط به تو می رسد هدایتم کند دوست خوبم به تو افتخار می کنم وامیدوارم نو شته هایت نیز به زیبایی بک گراندی باشد که انتخاب کردی.یا حق

رها

دوست عزيز سلام . ممنون كه به وبلاگ من سر زدي (رها صادقي) وبلاگ شما واقعا زيبا بود. معلومه كه حسابي حرفه اي هستيد. گرچه به علت دير وقت بودن نرسيدم كه كل مطالب را بخوانم. به هر حال . مي‌خواستم در زمينه طراحي وبلاگم از راهنمايي‌هاي شما استفاده كنم. اگر ممكن است در اين زمينه راهنماييم كنيد. در ضمن چگونه مي‌توانم وبلاگم را در فهرست كاربران ثبت و معرفي كنم؟

رها صادقي

دوست عزيز سلام . ممنون كه به وبلاگ من سر زدي (رها صادقي) وبلاگ شما واقعا زيبا بود. معلومه كه حسابي حرفه اي هستيد. گرچه به علت دير وقت بودن نرسيدم كه كل مطالب را بخوانم. به هر حال . مي‌خواستم در زمينه طراحي وبلاگم از راهنمايي‌هاي شما استفاده كنم. اگر ممكن است در اين زمينه راهنماييم كنيد. در ضمن چگونه مي‌توانم وبلاگم را در فهرست كاربران ثبت و معرفي كنم؟

دل داده

خیلی باحالی.توی این دوره وزمونه کمتر پیدا .......